השתלת שיניים בכל הפה


מתי אנו זקוקים לתהליך שיקום פה? ואם כן, האם יש צורך בתהליך השתלת שיניים בכל הפה? והאם תהליך השתלת שיניים ללא השתלת עצם נדרש? השאלות מתעוררות כאשר מתעורר צורך לתחליף מלאכותי של שורשי השיניים.

אצל בני האדם, מורכבת הלסת משני חלקים: הלסת העליונה – Maxilla – היא חלק מעצמות הגולגולת הממוקמת מתחת לעצם המצח ועצם האף, איננה זזה והמהווה בסיס חיבורן של השיניים העליונות. הלסת התחתונה – Mandible, עצם גדולה היוצרת מפרק (בין עצם הרקה והמפרק הליסתי רקתי) ומהווה בסיס חיבורן של השיניים התחתונות.

לשיניים תפקיד חיוני אצל האדם, החל מהתהליך המכני של העיכול חיתוך, פירוק וטחינת המזון ובהמשך השתלבות בתהליך הכימי של פירוק המזון באמצעות הרוק. השיניים הן הבסיס הקיומי והישרדותי של האדם ועל כן עליו לשמור עליהן ולתחזק אותן גם במחיר של השתלת שיניים בכל הפה.

אצל הכרישים יצר ההישרדות כל כך חזק עד כי שיניהם מתחלפות מידי מספר ימים או חודשים. אצל האדם יש שתי מערכות שיניים, השיניים הנשירות (שיני החלב) – הפוקעות עד גיל שנתיים לערך ומתחלפות בשיניים קבועות החל מגיל שש ועד לפקיעת השן  הטוחנת השלישית בין הגילאים 18 עד לגיל 25 לערך והופכות לשיניים שאינן מתחדשות ולכן עלינו לשמור עליהן באדיקות עד כדי החלפתן במקרה של פגיעה.

האם ומתי צריך השתלת שיניים בכל הפה?

מאחר וכל נזק הנגרם לשיניים הינו בלתי הפיך, שרידותנו תלויה בהן וגוף האדם אינו מתקן אותן יהיו מקרים בהם יהיה צורך לעקור את השיניים הפגועות ולהשתיל במקומן שיניים תחליפיות. עד לפני מספר שנים, הדרך היחידה להחלפת שיניים פגועות, הייתה באמצעות שיניים תותבות המורכבות על גשר – מצד אחד, גשר שיניים נתן מענה להחלפת שיניים אך מצד שני, החיסרון העיקרי היה הצורך להסרת השיניים וניקיונן.

בעשורים האחרונים התפתחה טכנולוגיה חדשה של השתלת שיניים, המאפשרת השתלת שיניים ללא השתלת עצם (במקרים מסוימים), מתפקדות ויעלות בדיוק כמו שיניים רגילות, עדיין לא תמיד אפשר יהיה לבחור בין השתלת שיניים לגשר שיניים.

השתלת שיניים למחוסרי עצם – בלסת העליונה קיים חלל אנטומי בשם סינוס מקסילרי, ולעיתים אין מספיק תמיכת עצם להחדרת שתל דנטלי ובמקרים אלו יש צורך בהחדרת עצם שתאפשר תמיכה לשתל.

תהליך השתלת שיניים בכל הפה הפך לפופולרי במאה ה-21, החדשנות, החזרת יעילות ותפקוד השיניים והמראה הוויזואלי ואסתטי של השיניים מאפשרים תהליך זה.


Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments