מדריך להלבנת שיניים


גם אתם רוצים חיוך הוליוודי צחור? אין סיבה לעבוד קשה יותר בעת צחצוח השיניים. לעומת זאת, זו סיבה מצוינת לקפוץ לבקר את רופא השיניים, שיציע לכם מבחר דרכים ושיטות להלבנת שיניים

כמו קפה איכותי, ביגוד אופנתי ונסיעות לחו”ל – מה שפעם היה נחלתם של עשירים ומיוחסים הפך עם הזמן לנחלת הכלל. טיפול להלבנת שיניים נחשב פעם למותרות ועניין למביני דבר בלבד, אך כיום מדובר בטיפול נפוץ ומקובל, זול, מהיר ופשוט. חיוך צחור של מיליון דולר הוא כמעט מובן מאליו.

למה השיניים נראות מוכתמות

הלבנת שיניים באה לתקן את הנזקים שיצרנו לשיניים שלנו. כתמים של אוכל, שתייה ואצל מעשנים גם ניקוטין מצטברים עם השנים ומכתימים את השיניים.

שכבת האמייל המכסה את השן הולכת ומתמלאת באלפי סדקים זעירים ובלתי מורגשים. סדקים אלה מתמלאים בשאריות מזון ומשקאות כהים כמו קפה שחור או קולה, והתוצאה היא כתמים חומים וכהים על השיניים. טיפול להלבנת שיניים ינקה את הסדקים והכתמים ויחזיר לשן את צבעה הלבן והבוהק.

למה השיניים נראות צהובות

מקור חיצוני אינו תמיד הסיבה היחידה לכך שהשיניים נראות מוזנחות. חומר השן, הדנטין, הוא צהבהב במקור. האמייל העוטף את הדנטין הוא שקוף, ולכן זכה לכינוי “זגוגית השן”. צבע הדנטין ניכר דרך האמייל, ועם השנים והגיל מעמיק צבעו ומתכהה, ונראה לנו כי הן הולכות ומצהיבות.

מסיבה זו אין קשר בין צחצוח שיניים להלבנת שיניים. ההיפך הוא הנכון – צחצוח נמרץ מדי עלול להגביר את הפגיעה בשכבת האמייל, להרחיב סדקים קיימים וליצור חדשים, ובכך להרחיב את הכתמת השיניים.

ישנן מספר שיטות להלבנת שיניים, וכל אחד מוזמן למצוא את המתאימה עבורו.

הלבנת שיניים ביתית

אין לכם זמן להגיע לרופא השיניים? זו לא סיבה להסתובב עם מראה מוזנח ולא מתוחזק. רופא השיניים יתאים לכם מסגרות המכילות תמיסת הלבנה. את המסגרות הללו מרכיבים על השיניים ותוך ימים ספורים, לעתים תוך שבוע, תראו במו עיניכם שיפור ניכר.

המסגרות הן בדרך כלל מסיליקון, נוחות ונעימות למגע. הן נשארות כמובן אצל המטופל, מאחר והותאמו עבורו אישית, וניתן לעשות בהן שימוש חוזר.

חשוב 1: עדיין צריך להגיע לרופא השיניים לבדיקות, התאמות וביקורת.

חשוב 2: על המטופל מוטלת אחריות להרכיב את המסגרות ולטפל בעצמו. הבעיה היא שמטופלים רבים אינם מקפידים על הטיול, ובכך פוגעים ביעילותו.

הלבנת שיניים מהירה

עדיין אין לכם זמן? קפיצה זריזה למרפאת רופא השיניים, ואתם מסודרים.

המדובר בטיפול במנורת LED או UV. מורחים על השיניים חומר הלבנה ומאירים עליו עם המנורה המיוחדת. אורך הגל מותאם לחומר הפעיל ומסייע לו להיכנס לשכבה החיצונית של האמייל. החומר הפעיל הוא בריכוז גבוה מאשר בערכות לטיפול ביתי, מה שהופך שיטה זו ליעילה במיוחד. שעה-שעתיים אצל רופא השיניים, והביתה עם חיוך לבן ושיניים צחורות.

ציפוי חרסינה לשיניים

שתיים במכה אחת: גם הלבנה וגם שחזור שיניים והשלמתן, אם יש צורך.

בטיפול זה, מרכיבים על השיניים עלי חרסינה דקיקים, ולבנים כמובן. אם השן שבורה, סדוקה או אינה מושלמת, זו הזדמנות להשלים את החסר, ועל הדרך כבר לקבל אותה צחה ולבנה.

ראיתם כוכב הוליוודי מקשיש מסתובב עם חיוך זוהר ובוהק? סביר בהחלט להניח שהחיוך מורכב מעלי החרסינה הללו.

את עלי החרסינה הללו מכינים במיוחד לכל שן בנפרד. הם אינם מכוסים באמייל והסבירות שלכלוך וכתמים ידבקו בהם הוא קטן ביחס לשיניים רגילות.

פסי הדבקה להלבנת שיניים

ניתן לרכוש פסים אלה בבתי מרקחת ללא מרשם רופא או פיקוח. על פסי ההדבקה יש חומר הלבנה פעיל, מצמידים את הפסים לשיניים ומקווים לטוב.

החומר הפעיל קטן בריכוזו מהחומר הפעיל בו משתמש רופא שיניים, ולכן יעילותו מוגבלת. טיפול זה אינו אפקטיבי נגד כתמים קשים להסרה. יחד עם זאת, מדובר בטיפול זול ונוח להשגה – כאמור, בכל בית מרקחת תמצאו את הפסים הללו.