מומחה לטיפול שורש


מהו תהליך העיכול? אם נתחיל מהסוף להתחלה מטרת תהליך העיכול הוא בניין גוף האדם. בריאות גוף האדם בין היתר תלויה במזון אותו הוא אוכל: חלבונים, פחמימות ושומנים האחראים לבניית התאים בגוף האדם ויצירת האנרגיה הדרושה לו לתפקודו התקין. על מנת שמרכיבים אלו יוכלו להיספג בדם עליהם להתפרק לחלקיקים קטנים ופשוטים – תהליך המכונה עיכול.

תהליך העיכול מסתיים בספיגת המזון המעוכל בדפנות המעיים דרך מערכת הלימפה אל צינורות הדם. תהליך הפירוק מאופיין בשלוש דרכים עיקריות החל מהכנסת המזון לפה ועד להגעתו למעיים ולמערכת הלימפה:

פירוק כימי – הוספת נוזלים (רוק ואנזימים) לצורך שבירת קשרים כימיים של מולקולות המזון.

פירוק מכני – השיניים חותכות וטוחנות את המזון.

ספיגה – מרכיבי המזון לאחר הפירוק הכימי והמכני נספגים בדפנות המעיים.

שילוב שלושת התהליכים הללו מתבצע לכל אורך תהליך העיכול, בפה מתבצע תהליך פירוק מכני יחד עם תהליך כימי, ממשיך דרך הושט לקיבה להמשך תהליך פירוק כימי ומכני של עיסת המזון אל המעי הדק (תריסריון) בו מתבצע תהליך כימי וממשיך לתהליך הספיגה במעיים.

התחנה הראשונה והחשובה הינה הפה – שתי מערכות שיניים (שיניי החלב והשיניים הקבועות) אחריות לתהליך הראשוני של הפירוק. ללא מערכות השיניים לא נוכל להתחיל בתהליך העיכול ולכן נקפיד לשמור על שיניים בריאות כנגד פגיעה במרקם השן ופגיעה בשורש השיניים החלביות והקבועות.

פעולות למניעת פגיעה בשורשי השיניים:

=         הקפדה על צחצוח שיניים באופן יסודי.

=         מומלץ להשתמש בחוט דנטלי.

=         להמעיט במזון עתיר סוכר כמו משקעות ממותקים וכד’.

=         שטיפת הפה משיירי מזון.

=         שמירה על תהליך הרה – מינרליזציה – אכילת פירות הדר, עגבניות ושתיית מים עשירים בפלואור דבר הפועל נגד שחיקת שכבת האמייל של השיניים.

בנוסף מומלץ להיבדק על ידי מומחה לטיפול שורש אחת לשנה על מנת לוודא שאין פגיעה בשכבת האמייל וחדירה ופגיעה בשורש השן. המזון נכלא בין השיניים, חודר דרך מרקם השן ומגיע לשורש וגורם לריקבון, דלקת ומוגלה. מומחה לטיפול שורש יבצע בדיקה ו:

=         טיפול שורש בשיני חלב – גם לשיני חלב יש שורשים שאותם צריך להסיר ולסתום את החורים והתעלות לאחר מכן

=         טיפול שורש בשן בינה – שן טוחנת אחרונה לבקוע שלעיתים בוקעות ומפריעה לשן לידה, טרם עקירתה יש להסיר את השורש.

=         טיפול שורש וכתר – הכתר מחליף את הציפוי החיצוני של השן שנפגע כתוצאה מריקבון והטיפול בשורש השן. בתהליך נבנה כתר סביב בסיס השן הנותרת.


Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments