עקירה כירורגית והשתלת עצם


שיניים – לאדם שתי מערכות שיניים לאורך חייו, שיניים נשירות הבוקעות החל מגיל חצי שנה ועד גיל שש, ושיניים קבועות הבוקעות עד גיל 25 לערך. השן האחרונה שבוקעת, הינה שן טוחנת הנקראת שן בינה – שיני הבינה בוקעות החל מגיל 17 לערך, גיל הבגרות והבינה, ולכן אנו נוטים לכנותן שיני בינה.

השינוי האבולוציוני של האדם והשינוי באורחות המזון, גרם לשימוש הולך ופוחת בשן הטוחנת השלישית – שן הבינה, וככל הנראה על פי אחת הסברות היא שבעקבות שינוי זה, לסת האדם הצטמצמה ונותר פחות מקום לשיני הבינה. לכן, יש סבירות גבוה מאוד של כ-40% ששיני הבינה לא יבקעו, יהיו כלואות ויהיה צורך לבצע עקירה כירורגית לשן בינה.

מדוע יש צורך בהליך עקירה כירורגית לשן טוחנת?

שן בינה שלא בקעה עד גיל 25 לערך, ככל הנראה גם לא תבקע. ניתן לבדוק זאת בצילום רנטגן ולבחון את מיקומה והזווית של השן ביחס לשאר השיניים הטוחנות הסמוכות. כמו כן, יתכן ויהיה צורך להליך עקירת שן בינה עם דלקת כתוצאה מסימנים של: כאבים, דחיסת מזון, קושי בבליעה, ריח רע והרגשת טעם מליחות בפה כתוצאה מהפרשה מוגלתית, הגבלה בסגירה ו/או בפתיחת הפה ונפיחות פנימית ו/או חיצונית כתוצאה מהדלקת.

הליך עקירה כירורגית לשן בינה, בעיקרו אינו כואב מאחר ונעשה תחת הרדמה מקומית שאף ניתן להיעשות במקרים מסוימים תחת טשטוש. מספר ימים לפני ההליך, יש לשטוף ולצחצח היטב את השיניים, לעיתים יומלץ על לקיחת אנטיביוטיקה לצורך הקטנת הסיכון של זיהום.

השיקולים לביצוע הליך עקירת שן בינה עם דלקת וללא דלקת:

=         שן בינה כלואה, המצריך עקירה של שן הבינה בלסת הנגדית.

=         דלקת הגורמת לכאבים ולנפיחות.

=         הזווית בין שן הבינה והשן השכנה גורמת לכליאת שיירי מזון והתפתחות עששת, כאבים ודלקות.

=         נזק עקיף לשיניים הסמוכות.

=         במקרים חריגים יכול להתפתח כיס המכיל נוזל זיהומי הנגוע בדלקת – ציסטה – רצוי שישלח לבדיקה פאטולוגית.

מתי נדרש הליך עקירה כירורגית והשתלת עצם?

הלסת העליונה – Maxilla ממוקמת מתחת לעצם המצח ועצם האף, שילוב זה יוצר חלל אנטומי הקרוי סינוס מקסילרי. יש מקרים בהם חלל זה גורם לחוסר עצם ולכן בהליך עקירה כירורגית לשן טוחנת נדרשת השתלת עצם להשלמת הליך העקירה.


Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments